Wadowice będą świętowały urodziny Karola Wojtyły

W mieście, gdzie „wszystko się zaczęło”, zaplanowano m.in. zjazd szkół Jana Pawła II, biesiadę wadowicką z urodzinowym tortem oraz widowisko muzyczne „Decalogue”.

W sobotę młodzież ze szkół i placówek noszących imię św. Jana Pawła II przyjedzie do rodzinnego miasta swojego patrona już 19. raz. Mszę św. odprawi dla nich wieloletni sekretarz papieża z Wadowic kard. Stanisław Dziwisz.

Po Eucharystii na maszt na rynku wciągnięta zostanie uroczyście flaga papieska. – Będzie to symboliczne zapoczątkowanie przygotowań do przypadającej w 2020 roku 100. urodzin papieża Polaka – zapowiada szefowa działu promocji magistratu w Wadowicach Małgorzata Targosz-Storch.

Uczestnicy zlotu spróbują na wadowickim rynku urodzinowego tortu i wezmą udział w biesiadzie wadowickiej, którą przygotowały członkinie kół gospodyń wiejskich.

W Polsce jest ponad 1,5 tys. szkół i placówek wychowawczych, których patronem jest św. Jan Paweł II. Co roku z okazji urodzin papieża przyjeżdża do Wadowic prawie 800 uczniów.

Wieloletnią tradycją świętowania papieskich urodzin w Wadowicach jest koncert połączonych orkiestr strażackich, które występują na miejskim rynku. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Strażacy Janowi Pawłowi II w hołdzie”.

Największym wydarzeniem tegorocznego świętowania będzie widowisko muzyczne „Decalogue”, które odbędzie się wieczorem. – Łączy ono nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia wszystkich kompozycji było 10 Przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II – poinformowała Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które wraz z samorządem rodzinnego miasta papieża jest organizatorem imprezy.

Wystąpią m.in. Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner i Piotr Łukaszewski, o. Stan Fortuna, Józef Skrzek, Darek Malejonek, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, a także Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Projekt „Decalogue” powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które wspiera działania prześladowanych chrześcijan, m.in. w Syrii, Sudanie, w Libanie i Iraku.

Źródło

https://krakow.gosc.pl/doc/5561946.Wadowice-beda-swietowaly-urodziny-Karola-Wojtyly

 

Wskazówki pielgrzymów

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Ostatnio dodane na mapie

Last added places

Last added places

Last added places

Last added places

Last added places

Last added places