Ciekawostki

„Witojcie nom najpsystojniejszy księze kardynale” – „Coś w tym jest”

Podczas wizytacji jednej z podhalańskich parafii jeszcze kiedy Karol Wojtyła nie był Papieżem, przejęta z wrażenia gaździna pomyliła przygotowany tekst powitania Kardynała i zamiast zatytułować do „najdostojniejszy”, powiedziała: „Witojcie nom najpsystojniejszy księze kardynale”. Kardynał zaś spojrzał na nią z błyskiem w oku i odpowiedział: „No, coś w tym jest”.

„W Polsce 50% kardynałów jeździ na nartach! Nie jeździ ks. kardynał Wyszyński”

Jedną z wielkich pasji Papieża było narciarstwo. Mówił, że to sport „odpowiedni raczej dla ludzi niskich, bo padają z mniejszej wysokości niż wysocy”. W czasach, kiedy w kraju było tylko dwóch kardynałów, ks. kardynał Wojtyła lubił mawiać: „W Polsce 50% kardynałów jeździ na nartach! Nie jeździ ks. kardynał Wyszyński”. Innym razem rozmawiając z zagranicznymi dziennikarzami, zaniżył ten skład procentowy i miał zażartować: „W moim kraju 40% kardynałów uprawia narciarstwo!”. Kiedy jeden z korespondentów zauważył, iż Polska ma przecież tylko dwóch kardynałów, kardynał Wojtyła roześmiał się: „Oczywiście, ale ks. kardynał Wyszyński, prymas Polski, stanowi 60%”.

Według innej anegdoty, gdy zapytano przyszłego Papieża: „Czy uchodzi, księże kardynale, aby ksiądz jeździł na nartach?”. Ten odpowiedział: „Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach!”.

Podobno kilka dni po konklawe dziennikarze, wiedząc o pasji nowego Papieża, zapytali go, czy pozostanie jej wierny, Jan Paweł II miał odpowiedzieć: „Tego mi chyba nie pozwolą”. Wkrótce jednak okazało się, że nie musi rezygnować z uprawiania sportu, w tym z jazdy na nartach. Zabroniono mu tego dopiero w 1993 r., kiedy podczas upadku Papież zwichnął prawy bark.

„Ależ proszę pani, ja jestem księdzem…”

Piesze wędrówki były ulubioną formą wypoczynku najpierw ks. Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II. O jednej z jego wypraw z czasów młodości opowiada zabawna anegdota. Pewnego razu Karol Wojtyła wybrał się na samotną wycieczkę. Ubrany sportowo, wyglądał tak, jak wielu innych turystów. W trakcie wędrówki spostrzegł, że zapomniał zegarka, podszedł więc do opalającej się na uboczu młodej kobiety i już miał zapytać o godzinę, gdy ta uśmiechnęła się. – Zapomniał pan zegarka, co? – A skąd pani wie? – zapytał zaskoczony Wojtyła. – Z doświadczenia – odrzekła. – Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing… – Ależ proszę pani, ja jestem księdzem – przerwał jej zawstydzony Wojtyła. – Wie pan – odpowiedziała rozbawiona nieznajoma – podrywano mnie w różny sposób, ale na księdza to pierwszy raz.

Wskazówki pielgrzymów

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Pilgrims tips

Ostatnio dodane na mapie

Last added places

Last added places

Last added places

Last added places

Last added places

Last added places